poniedziałek, 28 lutego 2022
𝗞𝗼𝗻𝗶𝗲𝗰 𝗳𝗲𝗿𝗿𝗶
𝗔𝗹𝗼𝗲𝘀
𝗣𝗮𝗿𝗸 𝗧𝗿𝗮𝗺𝗽𝗼𝗹𝗶𝗻
Bizon
Maluch
niedziela, 27 lutego 2022
Syrena
czwartek, 24 lutego 2022
Fakty o wielorybach
𝙩ł𝙪𝙨𝙩𝙮 𝙘𝙯𝙬𝙖𝙧𝙩𝙚𝙠
Krąpiel Chantriera
wtorek, 22 lutego 2022
Surykatka Szara
Cześć wszystkim!
Witajcie w moim kolejnym poście.
Surykatka szara – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny mangustowatych. W Afryce oraz krajach anglojęzycznych znana jest pod nazwą meerkat. Ta nazwa została błędnie zaczerpnięta z języka niderlandzkiego, a tłumaczyć ją można jako kot jeziorowy. W niderlandzkim surykatka zawsze była nazywana stokstaartje, a niderlandzkie słowo meerkat odnosi się do koczkodana.
Długość ciała samców 24,5-29 cm, samic 26–28,5 cm, długość ogona samców 20,5-24 cm, samic 19–23 cm, długość tylnej stopy 6,3–7,4 cm, samic 6,5–7,4 cm, długość ucha samców średnio 2,1 cm (1,9–2,3 cm), samic średnio 1,9 cm (1,7–2 cm); masa ciała samców 626–797 g, samic 620–969 g. Samice stają się znacznie większe i cięższe po zajęciu pozycji dominującej, osiągając ciężar ciała wynoszący średnio 750 g; u niedominujących samic masa ciała średnio wynosi 710 g. Odstawione od mleka młode osiągają średnio 1-4% masy ciała na godzinę podczas każdego ranka w okresie ich szczytowego magazynowania zasobów (35-75 dzień życia). Smukła sylwetka, wierzch ciała jasnopopielaty z czarnym, poprzecznym pręgowaniem. Głowa biała, uszy czarne. Ogon ciemno żółty o czarnym końcu.
Prowadzi dzienny tryb życia, zazwyczaj w stadach zajmujących określone terytorium. Liczące do 30 osobników stado składa się zwykle z dwóch lub trzech grup rodzinnych. Grupę rodzinną tworzy przystępująca do rozrodu para oraz ich potomstwo, które nie osiągnęło jeszcze dojrzałości płciowej. Dominujące samce są ojcami większości narodzonych młodych we wszystkich grupach. Na terenie otwartym surykatki kopią nory, lecz gdy jest to możliwe, korzystają ze skalnych szczelin.
Surykatki mają silnie rozwinięte zachowania socjalne. Wykazują wiele zachowań antydrapieżniczych, od sygnałów alarmowych po czynną, grupową obronę przed atakującym drapieżnikiem. W czasie żerowania co najmniej jeden z członków stada zajmuje pozycję w najwyższym punkcie terenu i obserwuje otoczenie. W razie niebezpieczeństwa strażnik wydaje odpowiedni do zagrożenia dźwięk alarmowy, na który stado reaguje stosownie do sytuacji.
Starsze surykatki uczą młode, jak obchodzić się ze zdobyczą, organizując dla nich „szkoły łowieckie”. Najpierw młoda surykatka dostaje martwe zwierzę (np. skorpiona) w celu poznania ofiary, następnie zaś żywe, nieuzbrojone zwierzę (np. skorpiona bez żądła). Dopiero na końcu młoda surykatka dostaje żywe, uzbrojone zwierzę (np. skorpiona z żądłem) w celu jak najszybszego zabicia go.
Surykatki mają podwyższoną odporność na jad niektórych gatunków węży i skorpionów.
Przez wiele miesięcy mogą żyć bez wody, gdyż przeżuwają dzikie melony, wilgotne korzonki i bulwy, które wcześniej wykopały.
Wszystkożerna, głównie owady i inne bezkręgowce, ale również gady, ptaki i ssaki uzupełnione pokarmem roślinnym.
To tyle w dzisiejszym poście.
Pa!
Dawno temu
niedziela, 20 lutego 2022
czwartek, 17 lutego 2022
𓃠𝘿𝙯𝙞𝙚𝙣 𝙠𝙤𝙩𝙖𓃠
środa, 16 lutego 2022
𝙒𝙖𝙡𝙚𝙣𝙩𝙮𝙣𝙠𝙞 𝙘𝙯.2
wtorek, 15 lutego 2022
♡︎𝙒𝙖𝙡𝙚𝙣𝙩𝙮𝙣𝙠𝙞♡︎
poniedziałek, 14 lutego 2022
Amarylis
sobota, 12 lutego 2022
Piwonia
środa, 9 lutego 2022
✨ Jeże ✨
Cześć wszystkim !
Dzisiaj będzie o jeżach.
Jeż – rodzaj ssaka z podrodziny jeży w rodzinie jeżowatych.
Rodzaj obejmuje gatunki występujące w Europie i Azji (Rosja, wschodnie Chiny i Korea).
Długość ciała (bez ogona) 158–306 mm, długość ogona 17–42 mm, długość ucha 16–30 mm, długość tylnej stopy 34–54 mm; masa ciała 526–1400 g.
W kulturze od czasów starożytności rozpowszechnił się obraz jeża niosącego jabłko nabite na kolce. Nie ma on nic wspólnego z rzeczywistością, gdyż jeże są zwierzętami owadożernymi. Pierwszy taki obraz przedstawił Pliniusz Starszy w dziele „Historia naturalna”, twierdząc, jakoby jeże miały w ten sposób zbierać zapasy na zimę. W anonimowym tekście „Fizjolog” z II wieku jabłka zastąpiono winogronami i dodano chrześcijański morał – jeż kradnący owoce z winnicy jest alegorią diabła, pragnącego ukraść „owoce duszy”. Wersję z winogronami powtórzył Izydor z Sewilli w VII wieku w swoim dziele „Etymologie”.
To tyle w dzisiejszym poście.
Pa!
cykoria podróżnik
wtorek, 8 lutego 2022
Moja nowa przyjaciółka Goldi.
Parasolnik jako Diphylleia
poniedziałek, 7 lutego 2022
KISIEL cz.12 Złączeni...?
Koliberek hawański
Cześć wszystkim!
Witajcie w moim pierwszym poście w tym miesiącu.
Koliberek hawański – gatunek małego ptaka z rodziny kolibrowatych. Jest najmniejszym ptakiem występującym na kuli ziemskiej.
Występuje endemicznie na Kubie i sąsiedniej wyspie Isla de la Juventud. Całkowity zasięg występowania szacowany jest na 109 000 km². Środowisko życia stanowią lasy oraz ich obrzeża z licznymi krzewami.
Długość ciała wynosi około 6,3 cm, z czego 1,2 cm przypada na dziób, zaś 1,5 cm na ogon. Skrzydło mierzy 2,9 cm. U samca wierzch ciała zielononiebieski, połyskliwy, na karku bardziej zielonawy, zaś na pokrywach nadogonowych bardziej niebieskawy. Głowa i gardło połyskujące, szkarłatne. Spód ciała białawy, boki zielonkawe. Sterówki niebieskozielone, opalizujące. Dziób czarny. U samicy wierzch głowy bardziej matowy niż grzbiet ciała, ma ciemną plamkę pod okiem, spód ciała szarawobiały. Masa ciała wynosi 1,6–1,9 grama.
To tyle w dzisiejszym poście.
Pa!
niedziela, 6 lutego 2022
Giełda minerałów
Giełda minerałów
Cześć wam! Nie wiem czy wiedzieliście, ale dzisiaj oraz wczoraj w Katowicach była giełda minerałów! Było ich bardzo dużo! Pokaze wam i powiem co kupiłam!
Kupiłam dzisiaj:
- woreczek oszlifowanych agatów
- Nieoszlifowany selenit
- Nie oszlifowany kwarc
- Losy, w których trafiłam: 2 ametysty, nie zbyt wiem jak się nazywa jeden kamien który wylosowałam, jest on zielony i ma na sobie białe punkty- umieszczę na nim znak zapytania na zdjęciu, jeśli ktoś wie jaki to minerał, może napisać :), Drewno (💀), Czarno-bordowy kamien, niestety nie znam jego nazwy, na nim również umieszczę znak zapytania :).
- Kupiłam też agat, tylko taki przepołowiony w pół.
- Takie zawieszki do których wsadza się kamien, i wiesza je na rzemyku
————
To były moje wszystkie zakupy z dzisiaj, mi się one podobają, a wam?
wtorek, 1 lutego 2022
Sójka
Ostatni dzień stycznia!
Ostatni dzień stycznia!
Cześć wam! Dziś mamy ostatni dzień tego miesiąca, zleciał on na prawdę szybko, a dopiero co był sylwester!
Podczas niego niestety ale przeszliśmy na nauczanie zdalne, ale jiz nie długo wrócimy do szkoly(mam taka nadzieje)
W tym miesiącu zaczela się również kwarantanna dla naszej klasy, szkoda.
Jest to świetny miesiąc! Do zobaczenia w lutym!
WSTĘP
Witamy serdecznie na naszym blogu
W poprzednich latach moi wychowankowie prowadzili kronikę klasową. Ówczesne prace dotyczyły przede wszystkim opisu szkolnej rzeczywistości. ...
POPULARNE WPISY
-
Ciekawostka 1. Po angielsku czołg to tank, czyli też zbiornik czy akwarium, wzięło się to z tego, że pierwsze czołgi wyglądały jak zbiorni...
-
Hej, wiedzieliście, że istnieją mandragory? Tak, istnieją! Mandragora pochodzi z rodziny psiankowatych. Liście są krótkoogonowe, zwykle n...
-
Siema dzis wrocmy do Polski, na gorze naszej mapki mamy misteczko tuz pod Gdynią pod nazwa Reda. W Redzie mamy taki SUPER SUPER fajny aquapa...
-
Hejka naklejka, za nie długo już koniec szkoły. Mamy już czerwiec, a zaraz wystawienie ocen. Będzie już koniec zamartwiania się o wszystko ...
-
Cześć! Chciałabym opowiedzieć o moim śnie. Mam nadzieję, że będzie ciekawy. Najpierw byłam w szkole. Była lekcja matematyki. Wtedy prze...