wtorek, 9 listopada 2021

Sowy: sowa uszata

Sowa uszata
Występuje dość licznie w umiarkowanej i chłodnej strefie Europy i Azji  w lasach mieszanych i iglastych. 
𝘉𝘶𝘥𝘰𝘸𝘢 
Ma do 40cm wysokości. Ma rdzawe i szarobrązowe pióra w ciemne prążki, wyraźniejsze i większe na ogonie i skrzydłach. Jasny brzuch i szlarę. Jej oczy są wielkie i pomarańczowe, a pióra na głowie tworzą wielkie "uszy" stąd nazwa sowa uszata. 
Cechy
Sowa uszata poluje tylko nocą, w dzień ukrywa się wśród liści zamyka też wtedy oczy, aby stać się niezauważoną. Rzadko sama robi gniazdo, najczęściej zajmuje puste gniazda innych większych ptaków. Składa jaja, podobnie jak płomykówka, co 2 dni. Żywi się prawie wylącznie gryzoniami-nornikami i myszami oraz innymi drobnymi ssakami do rozmiarów szczura. 
                ⚠️Ważne⚠️
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznaje uszatkę zwyczajną za gatunek najmniejszej troski. Liczebność światowej populacji mieści się w przedziale     2-5,5 mioliona dorosłych osobników. Globalny trend liczebności populacji uznawany jest za soadkowy. 

W Polsce objęta ochroną gatunkową ścisłą. Na Czerwonej liście ptaków Polski została sklasyfikowana jako gatunek najmniejszej troski. W latach 2013-2018 liczebność krajowej populacji lęgowej szacowano na 8-25 tysięcy par. 
Najlepszą metodą obrony uszatki jest pozostawienie drzew z gniazdami po ptakach. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Liczymy na dojrzałe komentarze, krytyczne również. Starajmy się jednak wzajemnie nie obrażać :)

WSTĘP

Witamy serdecznie na naszym blogu

W poprzednich latach moi wychowankowie prowadzili kronikę klasową. Ówczesne prace dotyczyły przede wszystkim opisu szkolnej rzeczywistości. ...

POPULARNE WPISY