1. Dracula Simia – Małpia orchidea
Dracula simia, zwana też małpią orchideą występuje od Meksyku po południową Brazylię na wysokości ponad 900 metrów. Swoją nazwę zawdzięcza kwiatom, które przypominają małpią twarz. Dracula Simia kwitnie przez cały rok, a jej kwiaty pachną jak dojrzałe pomarańcze.
2. Hydnora africana
Kolejne miejsce w naszym zestawieniu najdziwniejszych roślin świata zajmuje pasożytnicza Hydnora africana, która występuje na obszarze południowej i tropikalnej Afryki, Madagaskarze i w południowej części Półwyspu Arabskiego. Hydnora africana pasożytuje zwykle na akacjach oraz korzeniach roślin należących do rodziny wilczomleczowatych.
Hydnora rośnie pod ziemią, a na zewnątrz wypuszcza swój intensywnie pachnący kwiat. Jego zapach podobny jest do zapachu zgniłego mięsa, dzięki czemu przyciąga do siebie muchówki i chrząszcze. W momencie dotarcia owadów do kwiatu zostają one uwięzione tak, by w spokoju zapylić roślinę. Po zakończonym procesie kwiat się otwiera i wypuszcza owada na zewnątrz.
Hydnora jest na tyle dziwacznie wyglądającą rośliną, że jej odkrywca uznał ją z początku za grzyba, a nie za roślinę. Owoc Hydnora africana jest jadalny i wykorzystywany w kuchni przez prowadzący koczownicze życie lud Khoikhoi (rdzennych mieszkańców południowej Afryki). Pieką oni owoc na ogniu i uważają za niezwykle smakowitą, słodką przekąskę.
Drakunkulus zwyczajny, czyli smocza lilia to roślina występująca na Bałkanach, Wyspach Egejskich, w USA, w Grecji, na Krecie i w południowo-zachodniej Turcji. Cechą charakterystyczną rośliny jest wysokość (do 200 cm) oraz okazały kwiat, składający się z ciemnej, czarnej kolby, otoczonej purpurowym płatkiem. Kolbę tworzą skupiska jagód, których jest od 60 do 80.
Zapach padliny wydzielany przez kwiat odstrasza wszelkiego rodzaju gryzonie, ale przyciąga muchy, które go zapylają. W nocy wlatują one do kwiatostanu, zapylają go i wylatują dopiero następnego dnia. Smocza lilia jest trująca dla kręgowców, gdyż w jej kwiatach obecny jest indol (związek chemiczny), a ponadto jej korzenie powodują podrażnienia skóry u człowieka. Nasiona zawierają natomiast dużą ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Według pradawnych wierzeń roślina ta uchodziła za magiczną – uważano, że posiadanie korzenia lub liścia Smoczej lilii uchroni przed wężami i żmijami, a mycie rąk w nalewce zrobionej z tej rośliny pozwoli na swobodne obchodzenie się z tymi zwierzętami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Liczymy na dojrzałe komentarze, krytyczne również. Starajmy się jednak wzajemnie nie obrażać :)