środa, 29 grudnia 2021

Flaming Karmazynowy

 Cześć wszystkim!

Dzisiaj będzie trochę o flamingach.


Flaming karmazynowy – gatunek dużego ptaka brodzącego z rodziny flamingów, zamieszkujący półwysep Jukatan, Antyle, północne wybrzeża Ameryki Południowej i Galapagos.

Do niedawna gatunek ten był dzielony na dwa podgatunki: Ph. ruber ruber i Ph. ruber roseus; jednak decyzjami europejskich komisji taksonomicznych  drugi z nich uzyskał status oddzielnego gatunku – flaming różowy Phoenicopterus roseus.




Cechy gatunku

Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Ciało różowe, ciemniejsze niż u flaminga różowego Ph. roseus, jedynie skrzydła czerwone z czarnymi lotkami. Nogi i dziób różowe, koniec dzioba czarny. W porównaniu z innymi przedstawicielami rodziny dziób wygięty pod mniejszym kątem.

Wymiary średnie

Długość ciała 120–145 cm

Rozpiętość skrzydeł ok. 140–165 cm

Masa ok. 2,1–4,1 kg

Biotop

Wody o różnym stopniu zasolenia: od słodkich przez słonawe po bardzo słone. Płytkie jeziora, laguny, delty rzek.

Gniazdo

Z mułu w formie ściętego stożka z zagłębieniem na szczycie. Tworzy wielkie kolonie (do kilkudziesięciu tysięcy osobników).

Jaja

W ciągu roku wyprowadza jeden lęg, składając w marcu - kwietniu jedno jajo.

Wysiadywanie

Jaja wysiadywane są przez okres około 27–31 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta opuszczają gniazdo po około 10 dniach, lecz ich dziób jeszcze nie ma odpowiedniego kształtu do filtracji i są karmione przez rodziców. Usamodzielniają się po około 70 dniach. Pisklęta gromadzą się w żłobki. Dojrzałość płciową osiągają po 5–6 latach, a ubarwienie osobników dorosłych – w trzecim roku życia.

Pożywienie

Zwierzęta i rośliny do 1 cm długości. Żerując brodzą i zanurzają głowę w ten sposób, że szczęka górna znajduje się pod dolną.

Status

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznaje flaminga karmazynowego za gatunek najmniejszej troski nieprzerwanie od 2004 roku. Liczebność populacji szacuje się ją na około 260–330 tysięcy dorosłych osobników, a jej trend uznaje się za rosnący.


To tyle na dzisiaj.

Do następnego postu!

Pa!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Liczymy na dojrzałe komentarze, krytyczne również. Starajmy się jednak wzajemnie nie obrażać :)

WSTĘP

Witamy serdecznie na naszym blogu

W poprzednich latach moi wychowankowie prowadzili kronikę klasową. Ówczesne prace dotyczyły przede wszystkim opisu szkolnej rzeczywistości. ...

POPULARNE WPISY