środa, 10 listopada 2021

Sowy: sowa płomykówka

Płomykówka

Jest najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem sowy. Należy do rodziny płomykówkowatych. Zamieszkuje wszystkie kontynenty oprócz Antarktyki.

Budowa

Jej nazwa pochodzi od płomiennorudego koloru piór, na których znajdują się ciemne plamki. Samiec jest trochę mniejszy i ma nieco ciemniejsze pióra. Płomykówka ma około 35cm, jest drobna, smukła, ma wąskie skrzydła z brązowymi plamami w czarne pasy. Brzuch żółtawy lub biały. Szlara ma kształt białego serca. Ma ciemne oczy.                     

 𝘊𝘦𝘤𝘩𝘺

Ma świetny wzrok i tak doskonały słuch, że tylko za jego pomocą jest w stanie zlokalizować ofiarę, Jej uszy są bardzo wrażliwe, dlatego mogą być zasłonione małymi klapkami z piór. Samce mają niższy i i skrzekliwy głos, a samice wysoki i przeraźliwy. Żywi się małymi gryzoniami, nietoperzami, ptakami, płazami czy owadami, Poluje, lecąc nisko nad ziemią. Samica składa jaja w odstępach 2-3 dni, więc młode śą w różnym wieku. 

                 ⚠️Ważne⚠️
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznaje płomykówkę  za gatunek najmniejszej troski. Liczebność światowej populacji mieści się w przedziale 4-10 miolionów  dorosłych osobników. Globalny trend liczebności populacji uznawany jest za stabilny. 

Na terenie Polski gatunek ten objęty ścisłą ochroną gatunkową, wymaga ochrony czynnej. W latach 2013-2018 liczebność krajowej populacji lęgowej szacowano na 1000-1500 par. W ostatnich latach liczebność płomykówki w Polsce zmniejsza się. Jedną z głównych przyczyn jest ograniczenie ilości miejsc odpowiednich do założenie gniazda.
 

2 komentarze:

Liczymy na dojrzałe komentarze, krytyczne również. Starajmy się jednak wzajemnie nie obrażać :)

WSTĘP

Witamy serdecznie na naszym blogu

W poprzednich latach moi wychowankowie prowadzili kronikę klasową. Ówczesne prace dotyczyły przede wszystkim opisu szkolnej rzeczywistości. ...

POPULARNE WPISY